Iza nas je tjedan posvećen poginulim i umrlim pripadnicima 103. brigade. Između ostalog, položeni su vijenci i zapaljene svijeće u Zagrebu i Krapini. Podsjetimo, u Domovinskom ratu sudjelovalo je 11 500 branitelja Krapinsko-zagorske županije.
“Ovi dani vraćaju nas u daleku ili ne tako daleku prošlost”
Domicilnom, 103. brigadom, prošlo je 6 930 pripadnika. Poginulo je njih osmero, 45-ero je teško ranjeno, a više od 1100 preminulo je u međuvremenu. Krapinsko-zagorska županija, na čelu sa županom Željkom Kolarom, ponosi se navedenim brojkama. One su dokaz da su zagorski branitelji prepoznali važnost prijelomnih trenutaka rukama držeći oružje i odlučno braneći svoju domovinu. Župan je istaknuo: “30 je godina i puno i malo, ovisno o tome s koje se strane gleda”.
Udruga veterana 103. brigade Hrvatske vojske svim pripadnicima posvetila je prošli tjedan. Sve to u spomen na poginule i umrle pripadnike 103. brigade te cjelokupni doprinos oslobađanju i stvaranju hrvatske države. Žarko Miholić, predsjednik Udruge veterana 103. brigade Hrvatske vojske, osvrnuo se na obljetnicu: “Ovo je 30 godina 103. brigade i njezinog doprinosa u Domovinskom ratu. Ali isto tako, ovo je 30 godina Krapinsko-zagorske županije i njezinog učešća sa 103. brigadom, sa svim svojim resursima koje je imala u borbenom dijelu, u Domovinskom ratu.”
U ime grada događaju je prisustvovao Mladen Gregurović, predsjednik Gradskog vijeća Grada Krapine: “Moramo reći da smo mi, Zagorci, ponosni na našu 103. brigadu. Ona je stvarno, u cijelom svojem djelovanju i obrani suvereniteta Republike Hrvatske, posao obavljala časno te bez ikakvih natruha i neželjenih situacija. Ponosno su branili domovinu. Čast mi je da u ime Grada prisustvujem ovom događaju.”
U sklopu obilježavanja 30. godine od ustrojavanja 103. brigade Zbora narodne garde odnosno Hrvatske vojske, na zagrebačkom gradskom groblju Mirogoj položeni su vijenci i zapaljene svijeće na grobu prvoga hrvatskoga predsjednika, doktora Franje Tuđmana, ratnog ministra obrane, Gojka Šuška, i stožernoga generala, Petra Stipetića. Na isti način počast je potom odana na gradskom groblju u Krapini.