Povodom Svjetskog dana pčela, u emisiji Jutro na zapadu gostovala je Lea Balen-Percela. Ona je predsjednica Pčelarske udruge Ban Josip Jelačić iz Zaprešića i magistrica agronomije. Kroz razgovor je podijelila svoje bogato znanje o pčelama, njihovoj ulozi i izazovima današnjice.
Tko je Lea Balen-Percela?
Lea dolazi iz Pušće i pčelarstvom se bavi više od 13 godina. Ljubav prema pčelama razvila je još tijekom studija. Tada je upisala pčelarstvo kao izborni predmet i ostala „zaražena“ strašću za tim pozivom. Njezin profesor, koji je znao prenijeti ljubav prema toj temi, dodatno ju je motivirao. Danas vodi udrugu i aktivno promiče svijest o važnosti pčela.
Zašto je važan Svjetski dan pčela?
Svjetski dan pčela obilježava se 20. svibnja, na dan rođenja slovenskog pionira pčelarstva. Cilj je podsjetiti javnost koliko su pčele važne za oprašivanje biljaka i održavanje ekosustava. Lea naglašava: „Bez pčela – nema nas!“
Hrvatska i pčelarstvo – veliki potencijal
Hrvatska ima izvrsne uvjete za pčelarstvo. Posebno se izdvaja zaprešićki kraj, bogat kestenom i bagremom. Ipak, bagrem je vrlo osjetljiv na vremenske uvjete, što otežava rad pčelara. Uz klimatske promjene, problem predstavljaju i bolesti te paraziti. Lea ističe važnost prevencije i dobre komunikacije među pčelarima.
Aktivnosti i ciljevi udruge
Pčelarska udruga Ban Josip Jelačić iz Zaprešića broji 67 članova s više od 2500 košnica. Redovito organiziraju edukacije, predavanja i radionice. Cilj je otvoriti pokazni pčelinjak s edukacijskim prostorom i malim pčelarskim muzejem. Posebno žele približiti pčelarstvo djeci i mladima.
Edukacija kroz suradnju
Udruga surađuje s osnovnim školama i Slovenskom pčelarskom organizacijom. Djeca na radionicama izrađuju svijeće, oslikavaju košnice i promatraju pčele uživo. Na taj način razvijaju pozitivan odnos prema prirodi i učenju.
Pčelinji proizvodi i potražnja
Najtraženiji proizvodi su med i propolis. Međutim, raste interes i za pelud, matičnu mliječ te pčelinji otrov. Lea objašnjava da mnogi ljudi pogrešno misle kako je kristalizirani med loš. Upravo suprotno – to je prirodan proces koji potvrđuje kvalitetu meda.
Kupujte lokalno – podržite pčelare
Građanima se preporučuje kupovina meda od lokalnih pčelara. Tako se osigurava kvaliteta, a ujedno se podržava domaća proizvodnja. Izbjegavajte neprovjerene proizvode iz trgovačkih lanaca jer često dolaze iz nepoznatih izvora.
Što slijedi?
Udruga nastavlja s aktivnostima u sklopu “Dječjeg ljeta” u lipnju i srpnju. Također, sudjeluju na gospodarskom sajmu na jesen. Planira se daljnji razvoj pokaznog pčelinjaka i edukacijskog centra.
Kako se uključiti?
Zainteresirani mogu kontaktirati udrugu putem društvenih mreža ili e-maila. Na službenoj stranici nalaze se i kontakti lokalnih pčelara. Tako možete dobiti preporuke i kupiti domaće proizvode – od meda do propolisa.
Poruka građanima
Lea poručuje: „Čuvajte pčele, kupujte lokalno i educirajte se.“ Ako naiđete na pčele u urbanim sredinama, obratite se pčelarima umjesto da ih uništavate. Važno je očuvati i prirodu i pčele koje su njezin ključni dio
