„Šutnje straha“ autorice Jelene Marković knjiga je čiji je nakladnik Institut za etnologiju i folkloristiku. Knjiga je izdana ove godine, a što je pisac htio reći? Ono neispričano i prešućeno.
Udruga Ivana Perkovca, za očuvanje kajkavske ikavice i promicanje zavičajne kulturne baštine, organizirala je predstavljanje knjige u Šenkovcu. U prekrasnom prostoru stare škole zaista već nestaje mjesta za sve one koji se uključuju u predani rad i brojne aktivnosti ove Udruge. Odmora nema, događaja je puno i stalno se nešto radi.
Fundus Knjižnice „Baltazar Adam Krčelić“, koju je Udruga osnovala u zgradi stare škole, sad je bogatiji za još jednu knjigu. “Dio je ovo projekta Čitamo nove etnografije, koji se polako bliži kraju”, naglasila je Jasna Horvat, predsjednica Udruge Ivana Perkovca.
Jelena Marković znanstvenica je na Institutu za etnologiju i folkloristiku. Sadržajem knjige dodala je naime dosad nedovoljno istraženu perspektivu odnosa straha i šutnje. Kad čovjek u ovom današnjem društvu čuje riječ „strah“, često pomisli na različite oblike neugodnih emocija koje nadilaze jednostavne fizičke opasnosti. Neki bi rekli da nikad bolje nismo živjeli kad se radi o napretku u tehnologiji ili dostupnosti roba, ali teoretičari kažu da danas više nego ikad živimo u kulturi straha.