Intriga, enigma, akcija, zaplet, zagonetke pa konačno razrješenje situacije – tako možemo opisati kriminalistički roman. On od prve do zadnje stranice kod čitatelja pobuđuje napetost i želju za pronalaženjem glavnog počinitelja. Kriminalistički romani danas se nalaze među najposuđivanijim proznim žanrovima, a i hrvatska književnost ima dugu tradiciju tog žanra.
Upoznavanje s autorima najboljih domaćih kriminalističkih romana
Ljubitelji napetih i uvijek rado čitanih kriminalističkih romana mogu se pobliže upoznati sa načinom njihova stvaranja, tradicijom nastanka, kao i položajem u hrvatskoj književnosti. Sve to mogu saznati iz prve ruke od autora domaćih krimića, među kojima su zvučna imena poput Pavla Pavličića, Gorana Tribusona i Hrvoja Kovačevića. Oni u Centru za kulturu Trešnjevka tijekom ovog tjedna drže predavanja na temu krimića pod nazivom “Ritam zločina”.
Moderatorica, voditeljica i urednica ovog stručnog kolokvija je poznata hrvatska književnica Julijana Matanović. Ideju za ovakvom tribinom smislila je početkom godine, prije nego je u godini čitanja izdana preporuka za čitanje domaćih autora.
“Mislim da hrvatski krimić svakako može bolje proći kod naše publike. On ima ove nuspojave koje se tiču našeg vremena i društva, našeg kriminala. Zanimljivo je da je krimić još uvijek jako aktualan. Jako se čita u prostoru i vremenu gdje vi na svakom koraku možete skupiti građu za kriminalistički roman”, ističe moderatorica Matanović.
Pavao Pavličić: “Svi autori krimi romana mogu se okupiti za jednim stolom.”
“Manje više svi autori takvih romana mogu se okupiti za jednim stolom, toliko malo ih ima. U svijetu je danas krimić jako pomodna roba i naši ljudi puno čitaju primjerice skandinavske krimiće. Zato neka vide da postoje i naši te da nisu za baciti”, govori jedan od najutjecajnijih autora kriminalističkih romana ovih prostora, Pavao Pavličić.
Publika će se tako u CeKaTe-u u tjedan dana moći pobliže upoznati s tradicijom kriminalističkog romana u našoj književnosti i istražiti njegovu poziciju u hrvatskoj književnosti. Sami autori krimića pokušat će privući dodatnu pozornost na kriminalistički roman. Autori su nam otkrili kako to izgleda u praksi.
“Mi koji pišemo kriminalističke romane privučemo čitatelje fabulom, ne bismo li održali njihovu pozornost i pri tom kažemo ono što želimo reći”, ističe autor kriminalističkih romana, Hrvoje Kovačević, koji sudjeluje na tribini “Ritam zločina”.
Drugi poznati domaći autor krimića, Goran Tribuson, govori kako “krimić ima neku izvornu zanimljivost koje se ne možete riješiti. Ako bacite krimić pod krevet i zaspete, probudit ćete se u 1 ujutro, uzet ćete ga natrag da vidite tko je ubojica ili na koji način se sve to dogodilo”.
Razne tribine mogu se u CeKaTeu na Trešnjevci pogledati do kraja tjedna. Sam naziv stručnog kolokvija upućuje na kultni film Zorana Tadića iz osamdesetih godina, čiji je scenarij nastao prema priči Pavla Pavličića “Dobri duh Zagreba”.