Prihvaćanjem naše Police privatnosti prihvaćate kolačiće i Uvijete korištenja.
Accept
TV ZAPADTV ZAPAD
Aa
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Sport
  • Kultura
  • Događanja
  • Intervju
  • KONTAKT
  • TV UŽIVO
Čitanje: Pokrenuta peticija Hrvatske udruge oboljelih od cistične fibroze koja do rujna očekuje konačnu odluku za odobrenje spasonosnih lijekova
Podijeli
TV ZAPADTV ZAPAD
Aa
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Sport
  • Kultura
  • Događanja
  • Intervju
  • KONTAKT
  • TV UŽIVO
Tražilica
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Sport
  • Kultura
  • Događanja
  • Intervju
  • KONTAKT
  • TV UŽIVO
Follow US
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
TV ZAPAD > Blog > Vijesti > Pokrenuta peticija Hrvatske udruge oboljelih od cistične fibroze koja do rujna očekuje konačnu odluku za odobrenje spasonosnih lijekova
Vijesti

Pokrenuta peticija Hrvatske udruge oboljelih od cistične fibroze koja do rujna očekuje konačnu odluku za odobrenje spasonosnih lijekova

TV ZAPAD
TV ZAPAD 4. kolovoza 2021.
Objava 2021/08/04 at 11:48 AM
Podijeli
4 Min čitanja
Podijeli

„Nakon što su nam Ministarstvo zdravstva i Vlada Republike Hrvatske dali punu podršku da se hitno na listu osnovnih lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) uvrste spasonosni lijekovi, pokrenuli smo peticiju kako bismo nakon prvih pozitivnih signala vladajućih potaknuli što bržu realizaciju naših zahtjeva. Cilj peticije je potaknuti HZZO na uvrštavanje lijekova Kaftrio, Kalydeco i Orkambi na spomenutu listu lijekova kako bi oni postali dostupni svim oboljelima od cistične fibroze u Hrvatskoj. Peticija se nalazi na našim društvenim mrežama i internetskoj stranici Udruge, a cilj je prikupiti što veći broj potpisa podrške. Potpisom ove peticije oboljelima se pomaže da se napokon smiju bez kašlja, dožive starost, otprate djecu u školu i vide svoje roditelje dok odlaze u mirovinu. Stoga pozivamo sve ljude dobre volje da nam na ovaj način pruže podršku”, izjavila je Anja Privara, tajnica Hrvatske udruge oboljelih od cistične fibroze, ujedno i oboljela.

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) i dalje samo pregovara o životima preko 150 hrvatskih državljana i ignorira siguran način za njihovo spašavanje. Građani, s druge strane, mogu ovo promijeniti jednostavnim i brzim ispunjavanjem peticije na linku.

Nakon dugog niza godina u kojima nije bilo lijekova koji djeluju na uzrok ove teške, neizlječive i smrtonosne bolesti, na tržištu su se pojavila čak tri rješenja u liječenju. K tome, navedeni su lijekovi dostupni besplatno, u sklopu javnog zdravstva, u Sloveniji, Grčkoj, Engleskoj, Španjolskoj, Škotskoj, Danskoj, Irskoj, Austriji, Francuskoj te Italiji.

U travnju ove godine, Medison Pharma, dobavljač revolucionarnih lijekova Kaftrio, Kalydeco i Orkambi došao je na hrvatsko tržište te uputio zahtjeve HZZO-ovom Povjerenstvu za lijekove da ih uvrsti na listu osnovnih lijekova, no za živote oboljelih još nema sluha. Od travnja, kada je predana dokumentacija za pokretanje postupka, održane su tri sjednice Povjerenstva za lijekove HZZO-a koje su prošle bez konkretnih odluka, poslano je otvoreno pismo premijeru, a isto je također poslano svim čelnim ljudima u Ministarstvu financija, Ministarstvu zdravstva te Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, no pomaka nema. Hrvatska udruga oboljelih od cistične fibroze u međuvremenu je pokrenula kampanju „Kaftrio – udah života” kako bi ukazala na životnu važnost ovih lijekova, no tužna vijest stigla je tijekom njihove borbe, kada je u lipnju život izgubio 31-godišnjak, a njihova CF zajednica time je ostala bez još jednog oboljelog.

Oboljelima je dosad zadnja šansa za produljenje života bila izrazito skupa transplantacija pluća, često u inozemstvu, kojom se nažalost dobiva samo nekoliko godina života. Ovo je bolest uslijed koje se stvara gusti, ljepljivi sekret na svim žlijezdama s vanjskim izlučivanjem te oboljeli, da bi preživjeli, svaki dan od najmlađe dobi obavljaju četiri do šest inhalacija dnevno, uz najčešće korištenje dvadeset do trideset tableta dnevno  – sve do tridesetih godina kada često gube tu najvažniju bitku. Usprkos svim nastojanjima, danas se u Hrvatskoj još uvijek tretiraju samo simptomi cistične fibroze, a nikada uzrok – koji nastaje mutacijom na jednome genu.

Prosječni životni vijek osoba oboljelih od cistične fibroze je između 30 i 40 godina, no spasonosnim lijekovima Kaftrio, Kalydeco i Orkambi, on se može značajno produžiti uz poboljšanje i olakšavanje dnevne rutine – potrebno je samo učiniti ih dostupnima za sve oboljele.

Sve detalje o Udruzi kao i samu peticiju možete pronaći na Facebook i Instagram  profilu te na službenoj stranici Udruge.

Možda vam se isto sviđa!

Izborna skupština HSS-a u Brdovcu protekla u znaku tradicije

Izvršenje proračuna pokazalo da investicije u Općini Lobor ne staju

U čast kreativnosti najmlađih i naslijeđa Franje Horvata Kiša, u Loboru održan 1. regionalni likovno-literarni natječaj „Dječji putopis“

Klanjec obilježio Svjetski dan mentalnog zdravlja

Camino Samobor: Nova hodočasnička ruta u srcu Hrvatske

TAGGED: cistična fibroza, hrvatski zavod za javno zdravstvo, Kaftrio, Kalydeco, ministarstvo zdravstva, Orkambi, udah života
TV ZAPAD 4. kolovoza 2021.
Podijeli članak
Facebook TwitterEmail Print
Podijeli

You Might also Like

IzdvojenoVijesti

Izborna skupština HSS-a u Brdovcu protekla u znaku tradicije

13. listopada 2025.
Vijesti

Izvršenje proračuna pokazalo da investicije u Općini Lobor ne staju

11. listopada 2025.
Vijesti

U čast kreativnosti najmlađih i naslijeđa Franje Horvata Kiša, u Loboru održan 1. regionalni likovno-literarni natječaj „Dječji putopis“

11. listopada 2025.
Vijesti

Klanjec obilježio Svjetski dan mentalnog zdravlja

10. listopada 2025.
TV ZAPADTV ZAPAD

© 2025 www.zapad.tv | Televizija Zapad | Powered by: FusionNet Media

  • Naslovna
  • Vijesti
  • Sport
  • Kultura
  • Događanja
  • Intervju
  • KONTAKT
  • TV UŽIVO

Removed from reading list

Natrag
AdBlock Detektiran
Podržite i vi naš rad tako da nam omogućite reklamiranje te prikaz reklama. Unaprijed zahvaljujemo!
Okay, I'll Whitelist
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?