Što umjesto ovisnosti? Duhan, alkohol, droga… Brojne su posljedice gubitka kontrole u uzimanju ovih sredstava, prije svega one zdravstvene u vidu psihičkih i fizičkih oštećenja. Počeo je Mjesec borbe protiv ovisnosti – Centar za mladež Zaprešić tim povodom pripremio je letke i edukativne kartice.
Ekonomske, socijalne, etičke, i zakonske, a prije svega zdravstvene posljedice – ishod su ovisnosti. Umjesto stanja gdje osoba ne funkcionira bez tehnologije, kockanja, hrane, i ostalih poroka, Centar za mladež Zaprešić savjetuje – primite se kista ili pak knjige.
“Od 15. studenog do 15. prosinca obilježavamo Mjesec borbe protiv ovisnosti. Centar za mladež Zaprešić obilježava ga putem svojih projekata Putokaz i MPP pri čemu radimo s djecom, mladima, roditeljima i učiteljima”, govori nam Maja Delač, socijalna pedagoginja u Centru za mladež Zaprešić.

Centar za mladež s ponosom predstavlja svoj novi edukativni letak. Izradili su ga voditelji s učenicima Osnovne škole Ivane Brlić Mažuranić u Prigorju Brdovečkom. Letak govori o lošim posljedicama ovisnosti, kao što su teškoće sa zdravljem, sukobi u obitelji i gubitak prijatelja. Letak tako poziva učenike na izbor zdravih stilova života.
Delač nastavlja: “Ono što se pokazalo i što brojna istraživanja govore – za prevenciju ovisnosti potrebno je raditi već u osnovnoj školi. Mi s djecom radimo na njihovim socijalnim i emocionalnim vještinama učeći ih kako rješavati probleme, kako stvarati kvalitetne odnose ili kako se opustiti.”
Što umjesto ovisnosti?
Jedan je od načina osvješćivanje jakih strana osobe i pokušaj prisjećanja vlastitih pozitivnih osobina, vještina i uspjeha. “Sve je to nešto što je važno da jednog dana osoba te probleme ne bi rješavala putem sredstava ovisnosti”, pojašnjavaju iz Centra za mladež Zaprešić.
CeZaM Zaprešić napravio je čitke, edukativne kartice i tako ih približio upravo mladima. Potiče ih da osvijeste par svojih pozitivnih osobina, prisjete se svojeg životnog mota ili pak vještina koje posjeduju. “Letak je nastao u sklopu projekta Putokaz kroz jednu medijsku kampanju. Osmislili su ga učenici osnovne škole i zamisao jest bila da on bude jednostavan, da nema previše teksta i da ukaže na ono najvažnije”, govori Maja.
„Brini o mentalnom zdravlju. Ako si ti dobro, sve će biti dobro“, „Pogledaj edukativni ili motivacijski video“ ili, jednostavno, “Pleši” – samo su neki od savjeta.
“Poručujemo da ovisnosti zaista imaju negativne posljedice. One se često ne vide odmah, ali dugoročno ostavljaju trag i na fizičko i na mentalno zdravlje. Pritom smo se usmjerili na što umjesto ovisnosti jer smatramo da djeca i mladi često slušaju da je ovisnost loša, ali ne znaju što izabrati umjesto toga”, kaže socijalna pedagoginja Maja Delač.
Lijepe, šarene, grafičke kartice mladima će poslužiti kao crveni karton koji će pokazati ovisnosti i reći joj jedno veliko „ne“.