Etnografski muzej osnovan je davne 1919. godine. te slavi svoj 102. rođendan. Etnografski muzej u Zagrebu smješten je u reprezentativnoj secesijskoj palači na Mažuranićevom trgu. Povodom 102. godišnjice organizirani su Dani otvorenih vrata. Muzej čuva vrijedne predmete od nacionalnog značaja, ali i one izvan europske kulture.
Više od 85 000 predmeta
Tekstil, tradicijski instrumenti, pokućstvo, igračke i niz drugih predmeta spadaju u opus muzeja. “Mnogo povijesnih ličnosti ih je darovalo ili se od njih otkupilo. Spomenimo samo neke: biskup Strossmayer, Isidor Kršnjavi, Milka Trnina. Vaneuropski postav imamo zahvaljujući donacijama nepoznatih hrvatskih istraživača”, otkriva voditeljica Odjela s javnošću Ivana Lušić.

Tradicijske i industrijske igračke hrvatske proizvodnje
Jedna od izložbi koja se može razgledati nosi naziv “Igračke-djetinjstvo zauvijek” na kojoj posjetitelji, posebice oni iz Zagorja mogu prepoznati tradicijske igračke.
“Želja autorice, doktorice Biškupić bila je prikazati upravo hrvatsku igračku. Tako smo u prvom dijelu izložbenog prostora prikazali igračke Hrvatskog zagorja. To je tradicijska izrada igračaka na listi svjetske baštine UNESCO-a. U drugom dijelu nalaze se hrvatske tvorničke igračke, odnosno igračke koje su izradili hrvatski obrtnici i dizajneri”, rekla je Lušić.
O kulturi življenja mogu govoriti i kape
Za ljubitelje vaneuropskih predmeta u drugom dijelu muzeja nalazi se postav “Kapa dolje, priča o (ne)pokrivanju glave”. Kapice upravo prikazuju status žene u društvu, a mogu prikazivati obredno i magijsko značenje. Tu su i suvremeni oblici kapa koje imaju formalno značenje. Za najmlađe, muzej je pripremio knjižicu “Tragom životinja” pomoću koje se djeca mogu upoznati s kulturom izvan Europe. Svi ostali koji su propustili posjetiti muzej na njegov rođendan, mogu posjetiti virtualnu izložbu “Škrinja puna digitalnih tajni” i saznati što se krije, primjerice, u mornarskim ili svadbenim škrinjama.