Željko Odak – potpredsjednik Općinskog vijeća Bedekovčina
Razgovarali smo s potpredsjednikom Općinskog vijeća Željkom Odakom koji nam je otvoreno odgovorio na pitanja koja se i te kako tiču žitelja općine Bedekovčina.
TVZ: Čujemo spremate projekt izgradnje novog Vatrogasnog doma u Bedekovčini?
ŽELJKO ODAK: Projekt nadogradnje DVD-a Bedekovčina je u Strategiji razvoja općine Bedekovčina, još od 2008 godine. U proteklom razdoblju rješavali smo imovinsko pravne poslove oko zemljišta i legalizacije postojećeg vatrogasnog doma. S obzirom na dosadašnja iskustva preuzeli smo inicijativu za realizaciju tog projekta. U normalnim uvjetima te mogućnosti bi iskoristila lokalna zajednica i obavila sve za svoje vatrogasce i dala im izgrađen dom. Tako to rade drugi.
DVD Bedekovčina se prijavio na Natječaj iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2021- 2027 ., Mjera 07 „Temeljne usluge i obnova sela u ruralnim područjima „ za podmjeru 7.4. „Ulaganje u pokretanje , poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo , uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu „ Tip operacije 7.4.1. „ Ulaganja u pokretanje , poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti i povezanu infrastrukturu“ .Ocjenjena je naša prijava i očekujemo potpisivanje ugovora.
Pozitivni efekti ovog projekta očekuju se kroz mogućnost redovitog održavanja vježbi, provođenje mjera prevencije požara, sudjelovanja na natjecanjima, zaštita ljudi i imovine od požara i drugih elementarnih nepogoda, cjeloživotno stručno obrazovanje i podizanje općeg znanja članova, uključivanje građana, posebno mladeži, u rad društva. Pozitivni efekti očituju se i kroz rad udruga koje će koristeći vatrogasni dom, poticati razvoj pozitivnih ljudskih vrijednosti poput suradnje, solidarnosti, međusobnog uvažavanja i nesebičnosti te razvoj volonterskog mentaliteta.
Planiranom dogradnjom i rekonstrukcijom postojećeg vatrogasnog doma osigurati ćemo bolje uvjete za Vatrogasnu službu. DVD Bedekovčina dobiti će na korištenje prostor koji će koristiti za redovan rad i aktivnosti, za potrebe smještaja vatrogasaca prilikom većih intervencija, vježbi, organiziranja edukacija i seminara, organiziranja susreta vatrogasaca, vatrogasne mladeži, kao i prostore za rekreaciju mladeži i vatrogasaca.
Vatrogasni dom će isto tako koristiti udruge, društva i stanovnici općine Bedekovčina, u svrhu održavanja kulturnih događanja, manifestacija i priredbi.
TVZ: Je li taj potez nužan, obzirom da se javljaju oni koji govore da je sadašnji vatrogasni dom bolji od većine vatrogasnih domova u Zagorju?
ŽELJKO ODAK:Uvijek treba težiti boljem i stvarati bolje uvjete rada dobrovoljnih vatrogasaca, jer su oni jedina operativna snaga u sustavu civilne zaštite i potrebni su mjestu i mještanima kad im je najteže, ne samo kod požara, nego i kod poplava, potresa i inih nezgoda. To su vatrogasci bezbroj puta pokazali. Zato se u njih isplati uvijek ulagati. Potreban je svima i vatrogasni dom i kad je tuga i kad je veselje. Možda izgleda izvana da ovaj dom ispunjava uvjete obavljanja vatrogasne djelatnosti, međutim to nije točno.
Ranije vodstvo DVD Bedekovčina je prevareno od strane Mjesne zajednice kasnije od Općine. Dom se trebao graditi na drugom mjestu, ali su pod pritiskom morali odustati od te lokacije. Prihvatili su ovu lokaciju uz uvjet da dobiju prostor stare škole. Niti su dobili staru školu, niti zemljište. Dom je građen bez građevinske na zemljištu koje nije bilo u vlasništvu društva. Nisu nam dali ništa sve smo to morali rješavati sudom i naknadno.
Zbog Plana proširenja na staru školu u postojećem vatrogasnom domu nema uvjeta za obavljanje vatrogasne djelatnosti mi imamo dvoranu, kuhinju i garaže. To je malo za sva vozila, nema ni uvjete za rad s vatrogasnom mladeži i prostor za dežurstvo, rekreaciju , druženje i školovanje vatrogasaca. DVD Bedekovčina je po svom razvoju prešlo okvire lokalne zajednice i u budućnosti planiramo biti Stožerno društvo. A po radu s vatrogasnom mladeži i rezultatima u vatrogasnim natjecanjima u vrhu Države.
Općinsko vijeće je jednoglasnom odlukom podržalo projekt i izdalo Suglasnost za provedbu ulaganja, koja je bila prilog dokumentaciji za javljanje na natječaj kao i Strategija razvoja Općine Bedekovčina.
Da dom ne treba dograditi korištenjem EU sredstava govore oni koji su zavidni i frustrirani svojim neuspjesima u povlačenju sredstava iz EU fondova.
TVZ: Kakvo je stanje vatrogastva na području Bedekovčine?
ŽELJKO ODAK: Područje Općine Bedekovčina pokriva pet vatrogasnih društava i DVD Bedekovčina koje je središnje društvo i ima odgovornost na čitavom području općine. Sva su društva opremljena potrebnom opremom.
DVD Bedekovčina kao središnje društvo ima ustrojenu, uvježbanu i opremljenu vatrogasnu operativnu postrojbu od 30 vatrogasaca, koja je dokazala svoju spremnost da u vrlo kratkom roku i prva iziđe na intervenciju na čitavo područje općine pa i susjednih mjesta, te da s samostalno obavi sve intervencije gašenja požara i uklanjanja posljedica elementarnih nepogoda potresa, poplava i dr.
Problem je što većina vatrogasaca treba voditi brigu o svojoj egzistenciji i na žalost ne mogu je ostvariti, kao ranije u svom mjestu, nego moraju raditi u Zagrebu i drugdje pa nisu na raspolaganju kako je to bilo ranije, no za sada još uvijek nema problema kod intervencija.
TVZ: Kakva je podrška načelnika Darka Bana?
ŽELJKO ODAK: Općina Bedekovčina za vatrogastvo izdvaja financijska sredstva koja su zakonski propisana, te je pomogla kod nabave vatrogasnog vozila. U javnosti se ostavlja dojam, a tome doprinose i izjave načelnika Bana, da DVD nije prioritet, međutim dojam među vatrogascima je da mu nije drago što će DVD dobiti sredstva za dogradnju i adaptaciju vatrogasnog doma iako je projektnu dokumentaciju financirala Općina Bedekovčina. Naime, iz EU Fondova se financira devedeset posto projekta a deset posto treba osigurati investitor i neke troškove koji nisu prihvatljivi za financiranje. Nije poznato koliki će ti troškovi biti dok se ne provede postupak nabave za izvođenje radova. Naravno da vatrogasno društvo nema ta sredstva niti je moguće kreditno zaduženje, zato je amandmanima Općinsko vijeće osiguralo dio sredstava čemu se Načelnik Ban protivio. Općinsko vijeće je jednoglasnom odlukom i podržalo projekt i izdalo Suglasnost za provedbu ulaganja, koja je bila prilog dokumentaciji za javljanje na natječaj. Unatoč tome Načelnik je uložio i prigovor u postupku izdavanja građevinske dozvole. No, vjerujem da će se u cilju daljnje potpore i razvoja vatrogastva postići dogovor, te uspješno provesti projekt.
TVZ: Problemi s izgradnjom novog vrtića, kako vi u svojstvu vijećnika gledate na taj projekt i ulogu načelnika Bana?
ŽELJKO ODAK: Potrebe za osiguranjem dodatnog smještaja u dječjem vrtiću Bedekovčina postoje već nekoliko godina, i na to smo čitavo vrijeme upozoravali. Načelnik Ban je projekt nadogradnje dječjeg vrtića pokrenuo u vrlo čudnim okolnostima i u tajnosti. Zanimljiva je činjenica da je postupak projektiranja i dobivanja građevinske dozvole trajao tjedan dana? Nažalost nitko u tome ne vidi nikakav problem.
Smatramo da je nedopustivo da za kapitalne projekte (vrtić, prometno rješenje oko vrtića) nema javne rasprave, a za odluku na primjer o udjelu sufinanciranja cijene vrtića za roditelje ona je neophodna.
Činjenica je da projekt više od pola godine od završetka izgradnje nije dobio uporabnu dozvolu, a koja je izdanja u tijeku objave ovog razgovora, zbog niza propusta. Projekt je loše pripremljen od strane Općine, odabrano je loše arhitektonsko rješenje, na vrlo čudan način je odabran i vođen nadzor. Nažalost svih građana općine, izgradnja je završena, izvođači i nadzor su plaćeni ali vrtić nije otvoren.
Građani si sa pravom postavljaju pitanje tko je za to odgovoran. Zašto načelnik Ban nije poduzeo bilo kakve korake da utvrdi štetu koja je nastala, nije je poduzeo ništa radi sanacije nedostataka i privođenje vrtića svrsi. Također nije poduzeo nikakve radnje prema odgovornim trećim stranama, nadzoru i izvođaču. Štoviše u javnost pušta spinove i medijski vrši pritisak da postoje politički razlozi neotvaranja vrtića. Dokumentacija u postupku ishođenja uporabne dozvole govori nešto drugo.
U nekoliko navrata postavljena su pitanja od strane vijećnika, no načelnik o svemu ovome i dalje šuti. Postavljena su konkretna pitanja i zatraženo je da nam se objasni jesu li poduzete kakve mjere prema sudionicima u gradnji s obzirom da načelnik tvrdi kako je Općina samo naručitelj. Zatražen je uvid u očitovanja svih sudionika u gradnji (projektant, izvođač, stručni nadzor). Također, zatražen je odgovor na pitanje je li s izvođačem napravljen okončani obračun izvedenih radova te potpisan zapisnik o primopredaji. Hoće li se naplatili penali zbog kašnjenja i nemogućnosti otvaranja vrtića? Kolika je procjena dosadašnje štete zbog neotvaranja vrtića?
Nažalost, nečinjenjem i poduzimanjem nužnih koraka načelnika općine kao odgovorne osobe, nanosi se šteta upravo mještanima, roditeljima i djeci koja čekaju smještaj u vrtiću.
TVZ: Je li taj projekt doista bio stihijski i bez zajedničkog političkog dogovora?
ŽELJKO ODAK: Projekt je proveden stihijski. Nije bio dio strategije, nije bilo šireg uključivanja javnosti i stručnjaka u izbor rješenja. Provedena je jedino rasprava na općinskom vijeću tek nekoliko dana prije isteka rokova za prijavu na natječaj za financiranje iz EU fondova. I tada smo upozoravali da projekt ima manjkavosti i da ga treba prilagoditi sukladno pravilima natječaja, no nisu nas poslušali. Žalosno je da je u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko godina izgrađeno 200 dječjih vrtića, a naš je jedini koji nije i načelnik još uvijek ne vidi problem u sebi i načinu na koji priprema i vodi projekte.
TVZ: HDZ Bedekovčina i partneri su se uspjeli izboriti za nižu cijenu vrtića, kako to da je načelnik koji je socijaldemokrat bio protiv toga?
ŽELJKO ODAK: Načelnik koristi svaku moguću priliku za izvrtanje i drugačije prikazivanje činjenica. Ne postavlja pitanje o ispravnosti postupaka i prijedloga već sve inicijative drugih političkih opcija apriori odbacuje te u tome ima podršku županijskog vodstva.
Želi opstruirati rad Vijeća i prikazati vijećnike koalicije nesposobnima. Vijeće je pokazalo da je kroz proračun moguće omogućiti nižu cijenu za roditelje što se do sada nikada nije dogodilo.
TVZ: Ima li po Vama načelnik dovoljno znanja i kompetencija za vođenje Općine i važnih projekata?
ŽELJKO ODAK: U ovih 9 godina vladavine načelnika Bana, Bedekovčina nije ostvarila niti jedan značajan kapitalni projekt. Gospodarstvo je na najnižim mogućim granama tj. gotovo ga i nema. Gospodarska zona nije se pokrenula. Standard života stanovnika posebice na periferiji nije se poboljšao. Još uvijek imamo zaseoke bez vode i asfaltiranih cesta.
To su dokazi da kod načelnika nema znanja, kompetencija niti prevelike želje za poboljšanjem.
TVZ: Jeste li Vi zadovoljni razvojem Bedekovčine, obzirom na njenu povijest i gospodarski potencijal?
ŽELJKO ODAK: Ne. Kada gledamo susjedne općine i gradove, Bedekovčina je daleko u zaostatku. Nema vizije ni strategije, nema ideja i ljudi koji bi pratili i vodili projekte. Ne raspravlja se o strateškim projektima. Nema uključivanja zajednice u strategiju Općine. Komunikacija sa građanima je na nižim granama nego prije 20 godina.
Web stranice Općine su iznimno loše, načelnik ih koristi za osobnu propagandu.
Kao vijećnici u novome sazivu dati ćemo sve od sebe da se to počne mijenjati te da se Bedekovčina počne razvijati.
TVZ: Puštena je priča da je većina u Općinskom vijeću preusmjerila novac za pristupnu cestu prema vrtiću za vatrogasni dom?
ŽELJKO ODAK: To nije točno.Prilikom donošenja proračuna za 2022. godinu, smanjena su sredstva u iznosu od 350 000 kuna na projektu „Izgradnja nerazvrstane ceste u Naselju Malekovec, a ona su prenamijenjena za financiranje povećanja plaćanja učešća Općine Bedekovčine u ekonomskoj cijeni vrtića za 2022. godinu, odnosno smanjenje učešća roditelja.
Na projektu „Izgradnja nerazvrstane ceste u Naselju Malekovec“ ostalo je 40.000 kuna, isključivo za financiranje izrade varijante za cjelovito prometno rješenje naselja oko škole i vrtića, jer naravno, isto ne postoji.
Naime, spornu cestu mora sanirati Zagorski vodovod iz Zaboka zbog radova koji su provedeni na izgradnji kanalizacije po sred ceste u sklopu aglomeracije , tako da nema smisla trošiti veliki novac za projekt rekonstrukcije ceste koja će biti rekonstruirana. Za tu cestu vijećnici su osigurali dovoljno novaca da se izradi projekt cjelokupnog prometnog rješenja oko vrtića i škole , jer je jedna cesta zatvorena zidom.
Dodatno pojašnjenje
- U toj stavci proračuna i Programa građenja komunalnih objekata i uređaja ta cesta kao i Bregovita nisu označene brojevima ceste što imaju sve ceste na području Općine i koji su navedeni u Programu za druge ceste . Dakle, ne zna se o kojoj se cesti radi. U prvoj Fazi izgradnje vrtića predviđena je Izvedba donje nosive konstrukcije prilazne ceste i parkirališta na jugozapadnoj strani parcele i isto je plaćeno oko milion kuna. Kad se otvori dovršeni dio vrtića to parkiralište i cesta ničemu ne sluzi , jer se s tog parkirališta ne može ući u vrtić. Na tom mjestu je zatvorena ranija cesta i uništena su parkirališta i to bi trebalo uz parkiralište biti i okretište za vatrogasna i druga vozila. Dalje u projektnoj dokumentaciji vrtića stoji da je prilaz predviđen na južnoj strani na na cestu čkbr. 6380 koja ne postoji ni na terenu ni u mapama. Za postojeću zgradu vrtića navodi se da broj parkirnih mjesta i cesta zadovoljavaju uvjete . To nije točno tim će se pristupom još dugo koristiti . Tu su prometni problemi. Stoga smo tražili da se u Proračun i Programe uvrsti izrada Idejnog projekta prometnog rješenja do vrtića i škole, a nakon toga da se pristupi izradi druge dokumentacije i izgradnji cesta i za idejno rješenje smo osigurali sredstva.
TVZ: Kome trebaju takve insinuacije i laži?
ŽELJKO ODAK: Realizacija svih projekata zahtjeva mnogo više rada, koordinacije, volje i znanja nego što je potrebno za uvrstiti u Proračun i Plan nabave. Načelnik sve ključne dokumente za razvoj Općine pretvorio je u listu lijepih želja u koje upisuje i prekriži što želi, kao da se radi o osobnoj bilježnici i njegovim sredstvima. A potom, godinu kasnije, opet copy paste u novi Proračun i Plan nabave. Za ovu cestu još uvijek nema ni Idejni projekt rješenja prometa, a ne zna se niti kad bude. To je trebao riješiti izgradnjom vrtića čim je zatvorio postojeću prometnicu. Sad mu je interes da loše prometno rješenje i probleme prebaci na nekog drugog, korisnike ceste i vijećnike. Na kraju je u to umiješao i vatrogasni dom, što nije točno . Da postoji volja za rješavanjem ovog problema već bi ga rješavao. Obećava ga već dva mandata, a niti su osigurana sredstva financiranja, ni plansko-urbanistički temelj, a tu su i štete nastale izgradnjom odvodnje, koje ne zna riješiti.
TVZ: Možete ponoviti na što ste mislili kada ste govorili o ženama vozačicama?
ŽELJKO ODAK: Na sjednici Općinskog vijeća raspravljali smo o putu koji vodi do novog djela vrtića.
U tom smislu sam naveo kako je vrtić izgrađen na lošoj lokaciji gdje postoje loši prometni uvjeti koji stvaraju probleme vozačima, a pritom sam istaknuo kako većinom majke voze djecu u vrtić.
Time nikako nisam mislio da majke kao vozači stvaraju probleme već da su problemi isključivo u lokaciji.
Izjava je izvučena iz konteksta i to je svima jasno. Intencija je bila mene prikazati kao osobu koja ima nešto protiv ženskih vozača.
TVZ: Na Općinskom vijeću donijeli ste odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada, koliko ste zadovoljni?
ŽELJKO ODAK: Zbrinjavanje komunalnog otpada biti će nešto skuplje, no tu je prvenstveno poštivan zakon koji traži da se cijenom osigura održiva javna usluga zbrinjavanja otpada.
Odluka je donesena sa 12 glasova ZA i jedan suzdržan.
TVZ: Kako Vi gledate na projekt Bedekovčanska jezera
ŽELJKO ODAK: Bedekovčanska jezera svakako su turistički potencijal naše općine, no do sada nismo upoznati s činjenicom što se planira graditi na Jezerima osim da će se uložiti čak 65 milijuna kuna. Uređenje Bedekovčanskih jezera sigurno će privući više posjetitelja, no ne smije se zanemariti činjenica da se jezera isključivo koriste za sportski ribolov i uživanje u prirodi, a prevelika gradnja oko njih narušila bi mir i prirodnu ljepotu.
Na prošle dvije sjednice OV-a zatražili smo informacije za projekt Bedekovčanska jezera no do sada nismo još dobili ništa.
Na naslovnoj web stranici Općine nema ni jedan podatak o tom projektu, na stranicama su informacije o lokalnim izborima 2021. rekonstrukciji javne rasvjete i o reciklažnom dvorištu.
TVZ: Zašto je crkva u Poznanovcu u mraku?
ŽELJKO ODAK: Nekoliko je puta na općinu poslan dopis kojim se traži rješenje rasvjete oko filijalne crkve u Poznanovcu no župnik nikada nije dobio odgovor na poslane dopise. Načelnik tvrdi da on ne može osvijetliti crkvu i da je to posao koji mora napraviti županija.