Baka Nadica Bedek održala je radionicu izrade kuharica ili zidnjaka za koje tvrdi da se vraćaju u modu. Ovu vrijednu kulturnu baštinu prepoznalo je i Ministarstvo kulture koje je popisalo čak 185 Nadičinih zidnjaka.
185 zidnjaka na popisu Ministarstva kulture
“Moje gošće i ja radimo zidnjake i kuharice. To su na platnu vezane slike koja ima poruku i svoj značaj. To se vješalo na zid jer su stijene bile pobijeljene vapnom. Nije bilo nikakvih ukrasnih slika. Za ukras se radi zidnjak ili kuharica. U spavaćoj sobi je trebalo biti nešto ljubavno iznad kreveta. Iznad štednjaka je bila o gazdarici kuharici i njezinom umijeću kuhanja, spremanja, ugošćavanja. Kod stola je bilo nešto za goste, dobrodošlica”, rekla je Nadica Bedek, vlasnica OPG-a Bakina okućnica.

“Datira iz 60-ih godina prošlog stoljeća. Tada se radilo samo s crnim koncem jer drugog konca nije bilo na tržištu. Četrdesetih godina došla je crvena boja i 80-ih došle su različite boje. Tada su došle viseće kuhinje, 80-ih prošlog stoljeća. Imam najveću zbirku različitih zidnjaka, 185 njih popisanih od Ministarstva kulture. Jednom su za Božić od mene otkupili svih 185 radova. Sada je došlo u modu – Dalmacija. Mladenke naručuju od mene jednu ili dvije krpe. Jednu ljubavnu, a druga o kuharici. Mislim da se događa povratak istih. Na zidnjacima se prikazuju životne tradicionalne vrijednosti”, pojasnila je Bedek.
Baka i predmet domaćinstvo usadili ljubav prema zidnjacima
“Ja sam bila u Popovači kod svoje bake do Osnovne škole. Baka me naučila šivati. I nekako su mi ostali ti zidnjaci, Kad sam se vratila doma u Zagorje i krenula u školu, onda smo u školi imali predmet domaćinstvo. Bila je jedna stara učiteljica gospođa Nadica Novak koja nas je to isto učila. No, ja sam bila važna jer sam o tome već nešto znala. I tako je počelo. Radim čitav svoj život, idem po vrtićima i školama. Imam doma radionice za udruge.
Osim zidnjaka, imam domaćih ručnika, zagorske nošnje, oltarnike, stolnjake, nadstolnjake, pregače”, otkriva Nadica Bedek.