21. kolovoza kreće jesenski upisni rok za srednje škole u Krapinsko-zagorskoj županiji. Upisi traju šest dana, odnosno do 26. kolovoza, a konačni će rezultati biti objavljeni 28. kolovoza. Prvi upisni rok, koji je održan u ljeto, u ukupno devet srednjih škola Krapinsko-zagorske županije popunio je 85% kapaciteta.
“Nakon ljetnog upisnog roka ostalo je 133 upražnjena mjesta. Važno je napomenuti da od ta 133 upražnjena mjesta, 42 mjesta imamo u programima deficitarnih zanimanja”, rekla je Jasna Petek, zamjenica župana za društvene djelatnosti.
Kategorija deficitarnih zanimanja obuhvaća 10 profesije konobara, kuhara, soboslikara, keramičara, zidara, instalatera gijanja i klimatizacije, strojobravara, elektroinstalatera i vodoinstalatera. Za zanimanja iz te kategorije moguće je ostvariti i posebnu mjesečnu stipendiju Krapinsko-zagorske županije.
“Te stipendije moguće je ostvariti javljanjem na Javni poziv i dostavom potvrde o upisu deficitarnog zanimanja na području Krapinsko-zagorske županije. Isto tako, važno je napomenuti da svi oni koji su ova zanimanja upisali prošle i pretprošle godine trebaju donijeti potvrdu o nastavku školovanja kako bi nastavili primati stipendiju”, rekla je Petek.

Stipendija iznosi 500 kuna, a iz Županije se nadaju kako će ovaj iznos pripomoći srednjoškolcima u izvršavanju njihovih školskih obveza.